Obsah

Sbor dobrovolných hasičů

Nejstarší zájmovou organizací na Košíkách je nejpravděpodobněji sbor dobrovolných hasičů.

Za duchovního otce sboru můžeme považovat rolníka Josefa Ducháčka, který přišel s myšlenkou k založení sboru a to v roce 1895.

Byly vypracovány stanovy, které schválilo c.k. moravské místodržitelství v Brně. Dne 24. března 1895 se sešlo 20 místních občanů a založilo hasičský sbor. Od firmy „Smékal” byla zakoupena na splátky čtyřkolová stříkačka, 120 běžných metrů hadic, 4 běžné metry savic, 25 hasičských sekerek a 2 horolezecké provazy. Úvěr za tuto výzbroj byl uhrazován z výtěžků společenských zábav, které sbor pořádal.

V současné době má sbor dobrovolných hasičů 70 členů, z toho 26 mladých hasičů a dorostu se kterými se každoročně účastní soutěže Velké ceny Uherského Hradiště s výborným umístněním, branných závodů, uzlovacích soutěží, a dalších aktivit kterými se snaží vychovat další generaci dobrovolných hasičů.

Sbor pořádá každý rok taneční zábavu "Košický buben" na které jsou čteny "hříchy" občanů, dále soutěž mladých hasičů "O pohár starosty SDH", na prevenci a sport je zaměřena akce pro mateřské školky "Hasičský dětský den". Také se každoročně účastníme okrskové soutěže s výbornými výsledky družstva žen, mužů, žáků i dorostu.